Zakres działalności
- Zabezpieczenie społeczne
- Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób
- Ochrona i promocja zdrowia
- Działania na rzecz osób niepełnosprawnych
- Integracja i aktywizacja społeczna
- Promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy
- Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych
- Promocja i organizacja wolontariatu
- Nauka, kultura, edukacja, wychowanie
- Krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży
- Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu
- Inne
- Inne
Osoby zarządzające
- Grzegorz Sotoła
prezes stowarzyszenia - Ślusarek Bogdan
wiceprezes ds. gospodarczych - Misiorek Marcin
skarbnik - Cichy Beata
członek zarządu - Klimczak Marek
sekretarz
Rodzaj organizacji
- organizacja pozarządowa
- organizacja pożytku publicznego
- organizacja pożytku publicznego uprawniona do otrzymywania 1% podatku za 2016 rok
- organizacja/instytucja działająca na polu pomocy społecznej
- organizacja/instytucja działająca na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych
Ulica
Stolarska 12
Miejscowość
Kraków
Województwo
małopolskie
Gmina
KRAKÓW
Powiat
M. kraków
Rok rejestracji
1993
Rok uzyskania OPP
2006
KRS
0000236096
REGON
0003917213
Nazwa banku
BANK PEKAO S.A.
Nr rachunku
86 1240 4650 1111 0010 3971 5330
Telefony kontaktowe
12 633 64 81
Strona internetowa

KLIKA - świat wielkiej przygody

Fot. Odnalezione kadry/Ewelina Miś
W „Klice” spotykają się ludzie, którzy zdecydowanie nie chcą „przejść obok” własnego życia. Założona w dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” na początku lat siedemdziesiątych grupa skupia osoby aktywne. W jak najlepszym rozumieniu tego słowa.
W pierwszych, pionierskich (prawdopodobnie nawet w skali kraju), latach działalności „Klice” przyświecało hasło: „Wyciągnąć ludzi z domów”. Wiele osób niepełnosprawnych z różnych względów miało bowiem bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym i całe dnie spędzało we czterech ścianach własnych domów. Kontakt z „fizycznymi”, czyli osobami sprawnymi fizycznie, umożliwił im realizację wielu planów, czy wręcz marzeń. Bo w takich kategoriach niektórzy „wózkowicze” (osoby niepełnosprawne fizycznie) rozpatrywali nie tylko ukończenie szkoły, studiów, ale też wyjście z domu na cotygodniową mszę świętą, wizytę w teatrze, kinie lub wycieczkę poza miasto...
Relacje w „Klice” nie są jednak jednostronne. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że jesteśmy „stowarzyszeniem opiekującym się osobami niepełnosprawnymi fizycznie”. Nasza pełna nazwa, czyli Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”, najlepiej oddaje charakter grupy. Od wielu już lat prezesem stowarzyszenia jest Grzegorz Sotoła – osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim. W działania organizacyjne włączają się zarówno „fizyczni”, jak i „wózkowicze” – każdy z nas jest „Klikowiczem”. I każdemu z nas zależy na wspólnym dobru grupy. Bez wielkich słów i patosu staramy się razem realizować własne pasje, podróżować, uczestniczyć w życiu kulturalnym Krakowa. Fakt, że część z nas nie jest w pełni sprawna fizycznie, w pewnych momentach jest wręcz inspiracją. Ale o tym za chwilę...

Fot. Odnalezione kadry/Ewelina Miś
Historia „Kliki” została opisana w książce p.t. „Klika. Przygoda na całe życie” (red. Bogusława Stanowska-Cichoń), została ona wydana z okazji 40-lecia naszego istnienia (zobacz https://www.youtube.com/watch?v=5OpGtbx1Eis).
Działalność Stowarzyszenia rozpoczęliśmy od organizowania letnich obozów dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Pierwsze odbywały się w okolicznościach wręcz niewiarygodnych nawet z punktu widzenia współczesnych „Klikowiczów” – w domu prywatnym, na plebanii.... Jedzenie pochodziło najczęściej z darów pochodzących od ludzi dobrej woli, za prysznic służył szemrzący strumyk... Zainteresowanych opisami tamtych niesamowitych wyjazdów odsyłamy do wspomnianej książki.
Do dzisiaj organizacja dwóch wakacyjnych obozów należy do głównych punktów naszej działalności (w ostatnich latach wyjeżdżamy głównie na Mazury), ale teraz nasza działalność trwa intensywnie cały rok.
Prowadzimy w Krakowie Warsztat Terapii Zajęciowej na ul. Fatimskiej 41a, gdzie codziennie w zajęciach uczestniczy 30 osób niepełnosprawnych oraz „Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej „Klika” na ul. Ks. Siemaszki 31. Tu znajduje się bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz punkt informacyjny w którym można uzyskać pomoc w załatwianiu spraw związanych ze świadczeniami dla osób niepełnosprawnych. W miejscu tym funkcjonowało również Centrum Informacji ŚDM z punktem wypożyczania wózków inwalidzkich i sprzętu pomocniczego dla pielgrzymów.
Organizujemy comiesięczne, w każdą trzecią sobotę miesiąca, spotkania w kościele oo. Dominikanów, coroczne rekolekcje wielkopostne w Sanktuarium MB Niezawodnej Nadziei na Jamnej, wyjazdy sylwestrowe (Małopolska), czerwcowe pikniki żeglarskie, wyjścia na basen, do kin, teatrów oraz wielu innych wydarzeń. Corocznie „Klika” uczestniczy również w sierpniowej, dominikańskiej pielgrzymce na Jasną Gorę.

Fot. Dominik Cegielski
Równie ważna jest pomoc osobom niepełnosprawnym w codziennym zmaganiu się z przeciwnościami losu czy takimi prozaicznymi rzeczami jak przypięcie zerwanej firanki, wymiana żarówki wbicie gwoździa w ścianę, zrobienie zakupów czy wyniesienie śmieci. Czyli pomoc w czynnościach, na które osoby sprawne po prostu nie zwracają uwagi...
W obozach wakacyjnych uczestniczy łącznie nawet 200 osób, podobnie liczne są wyjazdy sylwestrowe. Przebywamy wtedy w skromnych warunkach. Najczęściej mieszkamy w szkołach. Przez cały rok zbieramy fundusze na organizację naszych wyjazdów i pozostałych działań, a część wydatków pokrywamy ze środków własnych.

Fot. Wacław Wantuch
Jako organizacja pożytku publicznego chcieliśmy Państwa bardzo prosić o przekazanie nam 1% z podatku na sfinansowanie naszej działalności. Aby poznać nas lepiej, zapraszamy na stronę internetową www.klikakrakow.pl oraz na profil na Facebook’u: www.facebook.com/Klika.krakow.
O wspomnianych kilkanaście zdań wcześniej inspiracjach i pomysłach „Klikowiczów” można przeczytać również na blogu www.aktywnie.klikakrakow.pl. O tym, że mierzymy wysoko, niech świadczy chociażby ten wpis: www.aktywnie.klikakrakow.pl/gory-mnie-ciagna/.




